Pierwsza Pielgrzymka Seniorów Na Jasną Górę wsparła budowę pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie.


Osoby, które miały okazję poznać siostrę Michaelę, widząc jej zaangażowanie, mówią wprost: „Nasza Michaela to „Siostra-Wulkan”. Działania siostry w zakresie wsparcia osób najbardziej potrzebujących doceniły zarówno władze litewskie, jak i polskie. Odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym oraz działalność społeczną i charytatywną zakonnica, kieruje się w życiu zasadą, „że nie ma rzeczy niemożliwych”.
Siostra Michaela Rak jest założycielką pierwszego na Litwie hospicjum dla dorosłych im. bł. ks. Michała Sopoćki. Obecnie „Siostra-Wulkan” podjęła walkę o chore dzieci na Litwie. „Co roku z powodu nieuleczalnych chorób umiera na Litwie ponad 120 dzieci. Do dziś nie ma dla nich godnego miejsca”, mówi siostra Michaela
W poszukiwaniu wsparcia zdecydowała się nawet napisać w tej sprawie list do Boba Dylana. „Jakiś czas temu do hospicjum przyszła mama, która za rękę trzymała słabiutkiego chłopczyka. Patrząc mi w oczy, powiedział: „Mam raka. Pomożesz mi?”, i zaczął płakać. Wzięłam go na kolana, przytuliłam i też płakałam. Obiecałam: „Pomogę ci” – mówi s. Michaela Rak.
Po wielomiesięcznych staraniach s. Michaeli, władze litewskie wydały pozwolenie na budowę pierwszego hospicjum dla dzieci. Sama zainteresowana nie kryjąc radości, mówi wprost o tej decyzji: „Budujemy Most do Nieba pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. „Most do Nieba wziął się z tej prośby. I gorącego pragnienia, by miłosierdzie rozlało się z Wilna na całą Litwę, a przecież Wilno, to miejsce, gdzie Jezus objawił s. Faustynie posłanie miłosierdzia”, mówi dalej siostra.
Inicjatywa s. Michaeli zainteresowała przybyłych na Jasną górę Seniorów, którzy w ramach międzypokoleniowej solidarności przeprowadzili kwestę na rzecz budowy pierwszego hospicjum dla chorych dzieci na Litwie. Przeprowadzona przez Akcję Katolicką Archidiecezji Częstochowskiej zbiórka, zasiliła kwotą 1 813 zł budowę hospicjum, którą realizuje Fundacja Aniołów Miłosierdzia.
To wspaniałe, że podczas Pierwszej Pielgrzymki Seniorów na Jasną Górę, w roku świętowania odzyskania niepodległości, nasi seniorzy wsparli budowę pierwszego na Litwie hospicjum dla chorych nieuleczalnie dzieci. Obecnie prowadzone przez s. Michaelę hospicjum w Wilnie opiekuje się ponad 250 pacjentami rocznie.
Artur Dąbrowski/”Senior w eterze”

Aktualności

Comments are disabled.