Wieczornica Patriotyczna w Klubie Częstochowskiego Seniora


Wielokrotnie św. Jan Paweł II uczył nas miłości do Ojczyzny. W książce „Pamięć i tożsamość” zwrócił nam uwagę na to, że: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”.

W nakreśloną przez papieża definicję patriotyzmu wpisuje się idea dialogu rozumianego jako rozmowa międzypokoleniowa. Taki właśnie dialog międzypokoleniowy miał miejsce podczas sobotniego spotkania członków Klubu Częstochowskiego Seniora. Kierując się miłością do Ojczyzny, Rycerze Kolumba, członkowie Klubu oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 42 w Częstochowie, przygotowali wieczornicę patriotyczną.

Radość płynąca z patriotycznego przekazu łączącego pokolenia, ubogaciła każdego uczestnika sobotniego spotkania. W ten sposób, raz jeszcze mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się o tym, że wiek w wieku podeszłym ma kluczową rolę do odegrania w procesie kształtowania postaw patriotycznych.

Spotkanie pokoleń dowodzi tego, że patriotyzm jest wartością, wokół której gromadzą się i jednoczą osoby, które chcą budować przyszłość naszej Ojczyzny, w oparciu o wiedzę i doświadczenie seniorów, których św. Jan Paweł II nazwał „Strażnikami Pamięci”, czyli osobami które pomagają nam rozumieć bieżące wydarzenia i historię.

Dziękuję serdecznie, Rycerzom Kolumba, Akcji Katolickiej, Klubowi Częstochowskiego Seniora, Uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 42 w Częstochowie, za zaangażowanie w sobotnią wieczornicę patriotyczną, która każdemu z nas dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i stanowiła doskonałe wprowadzenie w niedzielne przeżywanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Ks. Radosław Rychlik, wiceasystent DIAK, koordynator Klubu Częstochowskiego Seniora. 

Klub Seniora

Comments are disabled.