Noworoczna refleksja, nie tylko dla osób 60+


“Czasami człowiek sądzi, że ujrzał już dno studni ludzkiej głupoty, ale spotyka kogoś, dzięki komu dowiaduje się, że ta studnia jednak nie ma dna”, Stephen King.

-„Jeśli nie potrafisz tego dokonać, aby w jakiejś sprawie zwyciężyło dobro, czyń przynajmniej wysiłki, aby wpływ zła jak najbardziej osłabić”. Takie zdanie w “Utopii” nakreślił T. More.

Chociaż z wizją świata, jaką przedstawił nam wspomniany angielski myśliciel nie wszyscy musimy się zgadzać, to jednak przyznajmy mu rację, że w każdych okolicznościach należy podejmować starania, mające na celu osłabienie wpływu zła na człowieka i całą rzeczywistość, w której po prostu przyszło mu żyć.

Z kolei, kiedy bierzemy do rąk publikacje G. Orwella, widzimy wyraźnie, że także i ten angielski intelektualista, lubuje się w demaskowaniu wszelkich form fałszu i wpływu “pożytecznych idiotów” na rzeczywistość. Co ciekawe, Orwell zawsze jako skuteczne antidotum na kłamstwo i głupotę, zalecał prawdę.

Z pewnością dlatego, nie zawahał się powiedzieć wprost, że: 
-„W czasach powszechnego fałszu, mówienie prawdy jest rewolucyjnym aktem”. I chociaż od czasu Orwella świat uległ znacznemu przeobrażeniu, to jednak nadal jesteśmy świadkami tego, jak przenikające wiele obszarów naszego życia kłamstwo przekształca również nas i naszą rzeczywistość.

Co więcej, w takim zamęcie, totalny ignorant z intelektualnym niedomaganiem, jest w stanie wykorzystać swój moment i pretendować do miana mędrca. Dlatego, jedną z oznak współczesnej inteligencji powinno stanowić ignorowanie głupoty. Chociaż najczęściej bywa tak, że musimy się zgodzić, z opinią Stephena Kinga, twierdzącego, że: “Czasami człowiek sądzi, że ujrzał już dno studni ludzkiej głupoty, ale spotyka kogoś, dzięki komu dowiaduje się, że ta studnia jednak nie ma dna”.

Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *