KOMUNIKAT KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W CZĘSTOCHOWIE


Szanowni Państwo
Komenda Miejska Policji w Częstochowie wciąż odbiera informacje o kolejnych przypadkach oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. 
Przestępcy wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności życia seniorów. Wprowadzają w błąd, podając się za członka rodziny. Coraz częściej podszywają się także pod osoby zaufania publicznego – policjantów, prokuratorów czy urzędników oferujących do wypłacenia zwrot podatku. Oszuści telefonują też, by poinformować o rzekomym wypadku i zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferując jednocześnie pomoc w tak zwanym „załatwieniu sprawy”. Zdarzają się również przypadki, podszywania się pod gazowników, oferujących przerobienie kuchenki, dzięki czemu będzie można płacić mniejsze rachunki. 
Drodzy Seniorzy! Pamiętajcie!

Jeżeli dzwoni do Was ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujcie żadnych pochopnych działań. Nie informujcie też nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które majcie w domu lub jakie przechowujecie na koncie. Najlepiej w takich przypadkach zadzwonić do kogoś z rodziny i zapytać, czy osoba, która prosiła o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nie należy ulegać presji czasu wywieranej przez oszustów. 
Wartym podkreślenia jest również fakt, że prawdziwi policjanci w żadnym wypadku nie mogą przyjmować pieniędzy, żądać ich wypłaty czy przekazania na wskazane konto. Stróże prawa nie informują również nigdy o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. 
Podejrzewając próbę oszustwa, należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem telefonu 997 lub 112.
Łączę wyrazy głębokiego szacunku 

KOMENDANT MIEJSKI POLICJI w Częstochowie
mł. insp. mgr inż. Dariusz ATŁASIK  

Aktualności

Dodaj komentarz