Życzenia z okazji Dnia Babci


Papież Franciszek, zapytany przez Sergio Rubina i Ambrogettiego o najważniejszą osobę w jego życiu, odpowiedział bez wahania: “To moja babcia”. Rosa Vassallo Bergoglio, babcia od strony ojca, była kobietą o drobnej posturze. Rosina, tak w dzieciństwie nazywał swą babcię Franciszek, była niezwykle stanowcza i inteligentna. Skromna, pochodząca z wiejskiej rodziny krawcowa, która nie mogła ukończyć nawet szkoły podstawowej, była członkiem zarządu Akcji Katolickiej w Asti. W tym czasie w działalność Akcji Katolickiej zaangażowane były przede wszystkim kobiety z zamożnych rodów. Babcia Rosina była ceniona w głównej mierze za umiejętność wygłaszania płomiennych przemówień.


To właśnie babcia Rosa, kobieta głębokiej wiary, nauczyła pierwszego wnuka się z Jezusem. Rosina mówiła Franciszkowi o Bogu, który staje się człowiekiem, “aby być razem z ludźmi i pokazać im swą bezwarunkową miłość, której najwyższym wyrazem jest złożenie w darze swego życia. Boga, który przynosi dobrą nowinę każdej kobiecie i każdemu mężczyźnie, ale przede wszystkim ubogim, potrzebującym, zdesperowanym, ludziom z marginesu społeczeństwa o niepohamowanej konsumpcji. Boga miłosiernego i przebaczającego”.

Miejmy świadomość, że za uśmiechem i charyzmą obecnego papieża, stoi odwaga, szczerość i wiara babci Rosy. Podczas audiencji generalnej 11 marca 2015 r. odwołując się do własnego doświadczenia Franciszek powiedział: “Słowa, które moja babcia przekazała mi na piśmie w dniu moich święceń kapłańskich nadal zawsze noszę ze sobą w brewiarzu i często je czytam, a wychodzi mi to na korzyść”.

Podczas czuwania modlitewnego z okazji dnia ruchów, nowych wspólnot i stowarzyszeń kościelnych, 18 maja 2013, Franciszek kolejny raz odwołał się do świadectwa życia i wiary babci Rosiny, mówiąc: „Po raz pierwszy usłyszałem przesłanie chrześcijańskie właśnie od tej kobiety, od mojej babci! To bardzo piękne! Pierwszy przekaz w domu, w rodzinie! Dlatego myślę o miłości tak wielu mam i tak licznych babć, wkładanej w przekazywanie wiary.”

W dniu święta wszystkich wspaniałych Babć, w imieniu Zarządu DIAK, życzę wszystkim Babciom, także tym zrzeszonym w Akcji Katolickiej, aby były dla swoich wnuków przewodniczkami wiary i autentycznych wartości chrześcijańskich, tak jak Rosa Vassallo Bergoglio, działająca w zarządzie Akcji Katolickiej babcia papieża Franciszka.


Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *