Spotkanie w Klubie Solidarności


14 czerwca w Klubie Solidarności przy ul. Łódzkiej w Częstochowie, odbyło się spotkanie, któremu pomysłodawca nadał tytuł: „Dni Wolności 1979”. Liczną grupę uczestników spotkania stanowili seniorzy, którzy mieli okazję obejrzeć film: „Tu zawsze byliśmy wolni” i wziąć udział w debacie z udziałem byłego prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony.
W „klimat” spotkania wprowadził uczestników znany w środowisku częstochowskim senior, członek stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość”, Zbigniew Bonarski. W krótkim wprowadzeniu w tematykę spotkania pan Zbigniew nie omieszkał nadmienić, że: „W historii naszej ojczyzny nie było drugiego takiego człowieka, który tak silnie by wyeksponował przesłanie o wolności człowieka, jak św. Jan Paweł II. W dobie zaborów, czy komunistycznej dyktatury to właśnie papież z Polski przypomniał nam o tym, że Jasna Góra, w każdym czasie była, jest i pozostanie na zawsze wyjątkowym miejscem uczenia się właściwego korzystania z daru wolności. Tu zawsze byliśmy wolni. Dlatego musimy pamiętać o tym, by papieskie przesłanie o wolności, przekazywać przyszłym pokoleniom”.


Po prelekcji filmowej, panel dyskusyjny na temat czterdziestej rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II na Jasną Górę i jej duchowych owoców poprowadził dr Artur Dąbrowski.
W panelu obok prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej wziął udział Tadeusz Wrona, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezydent Częstochowy w latach w latach 1990–1995 i 2002–2009.
Uczestnicy spotkania wzbogacili swoją wiedzę, odświeżyli wspomnienia i nade wszystko, zobowiązali się do ponownego odkrycia papieskiego orędzia o wolności, które wybrzmiało na Jasnej Górze czterdzieści lat temu.

Małgorzata Frańczak

AktualnościArtykuły

Dodaj komentarz