Podarowany mieszkańcom Wielunia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę dzwon „Pamięć i Przestroga” stanął w Wieluniu. Niedzielne uroczystości rozpoczęto Eucharystią, której przewodniczył metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo. W swojej homilii Metropolita Częstochowski zaznaczył min., że dzwon „Pamięć i Przestroga”, jest pewną formą nie tylko kultywowania pamięci i prawdy historycznej, ale przede wszystkim dbaniem o pamięć i prawdę o nas samych. „O ile pamięć woła o prawdę, to przestroga woła o odpowiedzialność już nas samych, w imię tych, którzy zginęli i poświęcili swoje życie”, powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Poświęcenie dzwonu miało miejsce na terenie zbombardowanego 1 września 1939 r. kościoła farnego. W piśmie skierowanym na tę okazję Prezydent Duda napisał min., że dzwon zostaje przekazany „w hołdzie ofiarom tej przerażającej niemieckiej zbrodni wojennej” oraz „wszystkim rodakom poległym i pomordowanym podczas największego i najokrutniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata”.

„Ten symboliczny podarunek prezydenta RP dla miasta w którym się urodziłem i wychowywałem, swoim brzmieniem upominać się będzie o kultywowanie pamięci o bezbronnych mieszkańcach Wielunia, których życie w przenośni i dosłownie legło w gruzach 80 lat temu, w dniu 1 września 1939 r. Jednocześnie jego odgłos będzie apelem skierowanym do przyszłych pokoleń, powtarzającym cięgle: „Nigdy więcej wojny!”, mówi wiceasystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Radosław Rychlik.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Wielunia Pawłem Okrasą, wicestarosta powiatu wieluńskiego Krzysztof Dziuba, wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, poseł RP Paweł Rychlik, duchowieństwo regionu wieluńskiego oraz członkowie Akcji Katolickiej.

Dzwon „Pamięć i Przestroga” został wykonany Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy dźwięk dzwonu zabrzmiał na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w dniu 1 września 2019 r. podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dzwon jako pierwszy uderzył prezydent RP Andrzej Duda. Następnie po prezydencie RP, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence. 

Małgorzata Frańczak

No comment

Dodaj komentarz