„Od siebie trzeba wymagać najwięcej”.


Francuski intelektualista Henri de Lubac, analizując trendy występujące na obszarze kultury ubolewał nad tym, że jedynie nieliczne grupy ludzi potrafią rozpoznać „prądy, które ich unoszą”. Dlatego przestrzegał, że w obecnej sytuacji współczesny człowiek, świadomie bądź nie, naraża się na poddanie swej egzystencji tzw. grupom wpływu, które dążąc władzę nad światem, w imię tzw. „poprawności politycznej”, dążą do stworzenia cywilizacji, która dehumanizuje rzeczywistość. Czyni ją wrogą człowiekowi.

Jednak, jak mawiał Orwell, niezwykle istotną kwestią jest pamiętanie o tym, że nawet w najtrudniejszych warunkach „ważniejsze od przetrwania, jest zachowanie swojego człowieczeństwa”.Zawsze i w każdych okolicznościach musimy pozostać sobą. Nie możemy się stawać kopią, czy też kalką innych ludzi i ich zachowań.

Słowa, które wypowiedział pewien młody Włoch, Carlo Acutis: „Wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale wielu umiera jako kopie”, przypominają nam o tym, że pomimo wielu słabości, zawsze warto być sobą. Musiymy zawsze wymagać od siebie, chociażby inni od was nie wymagali.

Świadomość własnych błędów, niedoskonałości i słabości, przekonuje nas o tym, że naszym działaniom, mimo wszystko, towarzyszyć musi świadomość, że: „Od siebie trzeba wymagać najwięcej”.

Aktualności

Dodaj komentarz