Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach.


Rzecznik Episkopatu: Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach.

Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazał, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

„Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. „To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, On nas nigdy nie opuszcza” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. „Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Jak podkreślił, do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.

„Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę” – wskazał rzecznik Episkopatu.

(Źródło: BP KEP)

Aktualności

1 Comment

  • Zbliza sie czas peregrynacji Obrazu Jezusa Milosiernego oraz relikwii sw. Faustyny Kowalskiej i sw. Jana Pawla II. Do nawiedzenia, ktore w naszej parafii bedzie mialo miejsce 16 i 17 marca, chcemy sie odpowiednio przygotowac. Naszym duchowym przewodnikiem bedzie o. Marek Augustyn, ktory od przyszlej niedzieli poprowadzi w naszym kosciele rekolekcje Wielkopostne. Na przyjecie znakow Bozego Milosierdzia chcemy sie takze przygotowac zewnetrzne, poprzez wysprzatanie obejscia naszych domow, przygotowanie pocztow sztandarowych, przystrojenie domow i ulic na trasie przejazdu samochodu – kaplicy. Dzis i w niedziele za tydzien o. Hieronim wraz z mlodzieza beda rozprowadzac materialy zwiazane z Bozym Milosierdziem. Dochod ze sprzedazy bedzie przeznaczony na dofinansowanie wyjazdu mlodziezy na spotkanie z papiezem Franciszkiem podczas SDM. 9. Przypominamy, ze w zakrystii sa jeszcze do nabycia baranki wielkanocne w cenie 5 zl w ramach Wielkanocnego Dziela Pomocy Caritas.

Dodaj komentarz