W sobotę 19 września Bazylikę Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze wypełnili po brzegi seniorzy, którzy przybyli do Częstochowy w ramach III Ogólnopolskiej Pielgrzymki Seniorów, której organizatorem jest Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec.

W wywiadzie udzielonym dla Biura Prasowego Jasnej Góry, dr Artur Dąbrowski, pomysłodawca i inicjator pielgrzymek seniorów na Jasną Górę, jednocześnie członek Rady do spraw Polityki Senioralnej, przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, zaznaczył, że: „Dla Pana Boga wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi bez względu na wiek. Na pierwszej pielgrzymce mieliśmy, jeżeli chodzi o ilość 700. uczestników, na drugiej 1300. W tym roku koronawirus pokrzyżował nam plany, nawet dziś rano otrzymałem informację, że wielka grupa pielgrzymów niestety nie stawi się, ponieważ się rozchorowali. Są czerwone i żółte strefy, więc traktujemy to jako delegację, ponieważ musi być kontynuacja”. Z kolei prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z parafii św. Wojciecha w Częstochowie, zaznaczyła, że pielgrzymce uczestniczy już po raz trzeci. Mówiąc o swoich odczuciach dotyczących pielgrzymki nadmieniła: „Jak można by nie przyjść do Matki Bożej, nie zawierzyć Jej siebie, swoich rodzin i naszej działalności, którą prowadzimy. Staramy się być jak najbardziej aktywni, uczestniczymy w zajęciach Klubu Seniora. Tam mamy wykłady, mamy kijki- nordic walking, warsztaty taneczne połączone z gimnastyką jak i również basen. Ta aktywność pozytywnie wpływa na naszą psychikę i zdrowie, aż chce się żyć. Trzeba się nie bać, zabrać ze sobą siły, Matkę Bożą i swojego Anioła Stróża i przyjść do Klubu Seniora”.
Dzięki staraniom asystenta DIAK, ks. Radosława Rychlika, pielgrzymi wysłuchali koncertu patriotycznego znanego chóru „Con Amore” z Wręczycy Wielkiej. Chórzyści nie tylko wprowadzili nas w „klimat” celebrowanej w bieżącym roku setnej rocznicy Cudu nad Wisłą oraz osiemdziesiątej pierwszej rocznicy wybuchu II wojny światowej, śpiewając pieśni patriotyczne, ale nade wszystko uświetnili pieśniami Eucharystię.
Jak zaznaczył asystent Diecezjalnego Instytutu, ks. Radosław Rychlik, „współczesny świat, współczesna kultura, potrzebuje obecności seniorów. Również Kościół potrzebuje tej obecności, ponieważ jako wspólnota wzbogaca się dzięki darom i charyzmatom wszystkich swoich członków. Obecność seniorów na Jasnej Górze jest nie tylko wyrazem zawierzenia własnego życia Bogu przez wstawiennictwo Maryi, ale również ukazaniem solidarności międzypokoleniowej. W końcu każdy człowiek żyje we wzajemnej zależności, a od seniorów z pewnością dużo jesteśmy w stanie się nauczyć”.

Jak zaznaczył prezes DIAK dr Artur Dąbrowski, seniorzy pielgrzymują na Jasną Górę jako ważnego z perspektywy ich punktu widzenia miejsca formacji religijnej. Jako katolickie stowarzyszenie chcemy ich wspierać w tej materii i formować w oparciu o te wartości duchowe, które dla tego pokolenia są niezwykle ważne, które nie tylko ich jednoczą, ale stanowią najważniejszą część ich życia. Prezes Dąbrowski dodał przy tym, że: „Wyszliśmy z założenia, że pielgrzymka, która będzie jednoczyć wszystkich seniorów, jest niezwykle potrzebna. Osoby 60+ mogą i powinny być aktywne. My, jako Akcja Katolicka prowadzimy tutaj w Częstochowie Klub Seniora, aktywizujemy tych ludzi i ten pierwiastek religijny również chcemy im dać. Chcemy również odwdzięczyć się tym ludziom, bo oni budowali Polskę i Kościół, i my chcemy po prostu ten dług wdzięczności im spłacić. Dzięki temu też tu jesteśmy, bo ich wiara poruszała serca nasze i naszych rodziców”.
Po Eucharystii uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Panelu Senioralnym w Sali Papieskiej. Konferencje w ramach panelu wygłosili: bp Ignacy Dec, senior diecezji świdnickiej, ks. Ryszard Halwa, Redaktor Naczelny „Moja Rodzina” i portalu prawy.pl, oraz dr Bogusław Rogalski, Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Całość poprowadził dr Artur Dąbrowski.


Renata Olczyk, wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

No comment

Dodaj komentarz