AKTYWNOŚĆ SENIORA…


Bujany fotel, ciepłe kapcie i serial w telewizji? Ten wizerunek seniora, emeryta odchodzi już do lamusa. Chociaż oczywiście ten błogi czas odpoczynku ma swoje uroki i jest w pełni zasłużony – seniorzy coraz częściej traktują ten czas jako szansę na aktywność, kontakty towarzyskie i rozwijanie zainteresowań. Czyli na wszystko na co do tej pory nie mieli czasu. Bo przecież to nie jest tak, że wraz z wiekiem tracimy swoje zdolności, zainteresowania, ciekawość świata i ludzi. Przecież wciąż mamy ochotę i w końcu czas, na swoje może zaniedbane, odstawione „ na później” pasje, marzenia, spotkania.

Przejście na emeryturę stanowi bardzo ważną zmianę w życiu każdego człowieka. Dla niektórych stanowi początek nowej, nieznanej przygody ale niektórzy odczuwają lęk przed nuda, rutyną. Boją się stagnacji, poczucia niepotrzebności i zamknięcia na świat.

Pojawia się pytanie: Co zrobić aby ten czas był wyjątkowy?

Jak podaje Centrum Badania Opinii Publicznej, osoby na emeryturze najczęściej oglądają telewizję, chodzą do kościoła, spotykają się ze znajomymi. Są jednak i tacy, którzy chętniej uczestniczą w życiu kulturalnym. Według badan 27% seniorów chodzi do kina, 25% wybiera muzea, galerie i wystawy a 23% wybiera teatr i operę. Oczywiście wszystko zależy od dostępności kulturalnych inicjatyw jak również od statusu materialnego seniorów. Nie rzadko jest to powód życiowego spowolnienia i rezygnacji z życia kulturalnego czy towarzyskiego.

Można zauważyć, ze społeczeństwo, instytucje lokalne, kulturalne, religijne oferują coraz więcej możliwości na aktywnie spędzanie czasu przez seniorów. Jedynym warunkiem często jest tylko chęć samych seniorów do wyjścia z domu i zaangażowania się w różne formy aktywności.

Taniec, gra w szachy, śpiewanie w chórze, zajęcia aktorskie, a może malowanie akwarelą czy nauka fotografii lub obsługi komputera? Domy kultury oferują różnorodne zajęcia, gdzie każdy senior może znaleźć cos dla siebie. Warto poszukać w swoim domu kultury, a także w innych miejscach ciekawych zajęć dla seniorów.

Ciekawe formy spędzania czasu dla seniorów stwarzają kluby seniora, które z założenia są skierowane dla seniorów i wszystkie podejmowane inicjatywy są właśnie dla osób 60+. Spotkania organizowane są w domach kultury, klubach osiedlowych, bibliotekach czy w domach parafialnych. Kluby umożliwiają nawiązanie nowych znajomości, wymianę myśli i poglądów a także wspólną zabawę, przyjemne spędzenie czasu w gronie rówieśników. Podczas spotkań organizowane są zabawy taneczne, zajęcia gimnastyczne, kulinarne czy wycieczki bliższe i dalsze. Można zorganizować wspólne wyjście to kina czy teatru, wyjazd do aqua parku czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Wszystko zależy od samych zainteresowanych i potrzeb , które często sami sygnalizują organizatorom. Wiele akcji podyktowane jest kalendarzem świąt i uroczystości, np. pieczenie i kiermasz pierników przed Bożym Narodzeniem, przygotowywanie przetworów na zimę z sezonowych owoców i warzyw, bal andrzejkowy czy karnawałowy itp.

Ważne miejsce dla aktywności seniorów stanowią bibliotek ,które nie ograniczają się tylko do gromadzenia i udostępniania materiałów, ale prowadza też szeroka działalność kulturalną i edukacyjną. Wiele z nich organizuje spotkania z ciekawa książką, z autorami, wykłady z literatury, historii a także koncerty, warsztaty plastyczne, spotkania fanów gier planszowych. W większości z nich można wypożyczyć nie tylko książki ale również audiobooki, filmy czy płyty. Biblioteki dysponują również komputerami z dostępem do Internetu gdzie każdy senior w zależności od potrzeb może skopiować, wydrukować dokumenty, korzystać z dysków i i pamięci przenośnej. Dla seniorów organizowane są kursy komputerowe z podstawowej obsługi komputera, umiejętności korzystania z poczty elektronicznej, wyszukiwania informacji z Internecie.

Senior, osoba na emeryturze nie musi być zamknięta w swoim świecie, nie musi się izolować i rezygnować ze swoich pasji. Jest to doskonały czas, który może pięknie spożytkować dla siebie i innych. Bo Senior swoim doświadczeniem, wiedzą, dojrzałością może doskonale wspierać lokalne inicjatywy równocześnie cieszyć się pełnią życia 60+.

Artykuły

Comments are disabled.